Од утрото на 24 август, руските трупи го гранатираат регионот Харков. Конкретно, градот Дерхачи и селото Мала Даниливка беа под артилериски оган. Според првичните податоци, повредени се цивили, пренесува агенцијата „Укринформ“.

Според Олександр Хололобов, началник на селото Мала Даниливка, гранатирање било забележано на различни места во селото, а жителите биле повредени во нивните дворови. Оштетени се и инфраструктурата и приватните домаќинства. Според началникот на селото, руските сили гранатирале со касетна муниција.

Дерхачи, според податоците на градскиот совет, бил под артилериски оган околу 10:50 часот. Засега нема информации за жртви или штети. Надлежните ги повикуваат жителите да не ги напуштаат своите засолништа.

„На Денот на независноста на Украина, непријателот го зголемува теророт врз цивилното население во регионот Харков. Денеска окупаторите со касетна муниција го гранатираа селото Мала Даниливка во областа Харков. Оштетени се приватни куќи и инфраструктура. За жал, двајца цивили се повредени. Сега лекарите им помагаат. Информациите се разјаснуваат“, објави на Телеграм Олех Синехубов, шеф на регионалната воена управа во Харков.

Како што е соопштено, во текот на изминатиот ден, пет лица, меѓу кои и едно 5-годишно дете, беа повредени во нападите во регионот Харков.

Извор: frontline.mk