Смртта на масовниот убиец, Стивен Падок  кој застрела 58 луѓе за време на музичкиот фестивал во Лас Вегас во октомври, официјално е прогласена за самоубиство, изјави за “Асошиетед прес”  судскиот вештак Клоун Џон Фуденберг.

Меѓу жртвите во најкрвавото  масовно убиство во модерната историја на САД, во глава беа застрелани 21 лице, 36 лица загинаа како последица на белодробни и грбни рани, а еден загина од прострелна рана во ногата, се наведува во неговиот извештај.

За сите 58 смртни случаи Падок беше осуден за убиство.

Властите соопштија дека повеќе од 500 луѓе беа повредени во нападот што го изврши Падок врз присутните на концерт. Полицијата и ФБИ јавно не го соопштија мотивот на Падок, во чија хотелска соба беше пронајден арсенал на оружје и муниција.

Властите тврдат дека тој се убил пред офицерите да стигнат до неговата соба.

Шерифот на округот Кларк, Џо Ломбардо, минатиот месец рече дека Падок испукал повеќе од 1.100 куршуми. Исто така, беше објавено дека се најдени околу 4.000 неискористени куршуми заедно со 23 пиштоли во апартманот.

Фуенберг соопшти дека извештаите од обдукцијата во случајот се уште не се комплетни.

Мозокот на Падок бил испратен на Универзитетот „Стенфорд “ во Калифорнија за да се направи визуелна инспекција како би се откриле евентуални абнормалности.