Мицкоски од Битола од партиската прослава на Денот на независноста: ВМРО-ДПМНЕ не учествува во паради кои ги прави власта

Денеска сме тука затоа што сакаме да направиме паралела со сето она кое што се случува во ова наше тешко реално секојдневие политичко, а истата таа...

Слободан Богоески: 8 Септември

Нова ТВ по повод Денот на независноста ви презентира погледи, ставови, доживувања, мемоари на претставници од јавниот и политичкиот живот за значењето и улогата на референдумот...

Заев: 8 Септември, Денот на независноста е еден од најсветите и најсветлите датуми од историјата на Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев нагласи дека 8 Септември, Денот на независноста, е еден од најсветите и најсветлите датуми од историјата на Северна Македонија. „Во јубилејот 30 години...

Евроамбасадорот се фати на оро: Самуел Жбогар заигра на „Македонско девојче“ (Видео)

Евроамбасадорот Самуел Жбогар беше меѓу присутните гости кај „Школка“ во Градски парк на прославата на 28 годишнината од македонската независност. Покрај официјалниот дел и говорот на...

Посета, почит и цвеќе на вечните почивалишта на Глигоров и Трајковски на Денот на независноста

Република Северна Македонија, со пригодни свечености, денеска го одбележува големиот државен празник, 8 септември – Ден на независноста. Активностите од програмата за чествување на празникот започнаа...