Антикорупциска: Изјавата на Гаши е сериозен обид за политизирање на нашата работа

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ја оцени како „сериозен обид за политизирање“ на нејзината работа изјавата на претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, во однос...

„Алтернатива“: Благодарност до Мицкоски за понудата Гаши да биде мандатар, но ние сме дел од друг процес

Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ,...

Заврши речиси четиричасовната средба на Заев со Гаши: Има напредок, следуваат консултации во партиите

На средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу дополнувањето на содржинскиот дел на...

Заев по средбата со Гаши: Можната идна соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат наредната недела

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши рече дека било разговарано за неколку проблематики за кои останува...

ДУИ со дневен ред за утрешната лидерска на албанските партии, Села и Гаши за одложување по 17 август

За утрешниот состанок во 12 часот, ја предлагаме следната агенда: Статус на реализација на определбите од Заедничката декларација во претходниот мандат, Евалуација на предвремените парламентарни избори од 15 јули 2020 година; Формирање на меѓупартиски совет во согласност со заедничката декларација и утврдување на рокови за реализација на заедничките цели“, се вели во партиското соопштение на Демократската унија за интеграција