Лига Европа: Ајнтрахт Ф. преку Бенфика до полуфинале, голеада на „Стемфорд Бриџ“

По поразот во Лисабон со 2:4, бундеслигашот славеше на домашен терен со 2:0 и се придружи на Челзи, на Валенсија и на Арсенал во големата четворка. Филип Костиќ во 37. минута и Себастијан Роде во 67. минута беа стрелци за тимот од Франкфурт кој во полуфиналето го очекува двомеч со Челзи

Германски Суперкуп: Петарда на Баерн, хет-трик на Левандовски (Видео)

Баварците го декласираа Ајнтрахт во Суперкупот со 5:0 и тоа на неговиот стадион во Франкфурт. Главна ѕвезда на тревникот беше Роберт Левандовски. Полскиот репрезентативец го постигна првиот хет-трик во историјата на натпреварот

Херој на денот: Рус го победи ракот и се врати на терен по 9 месеци

Германскиот фудбалер го доби најтешкиот меч во кариерата и вечерва заигра повторно за Ајнтрахт Франкфурт во мечот со Арминија Билефелд во Купот. При влегување во игра доби незапамтен аплауз од трибините