Ахмети на средба со Курти во Приштина: Местото на целиот Западен Балкан е во големото европско семејство, во траен мир, безбедност и стабилност

Дел од точките на разговор на средбата беа и заедничкото гранично управување, заедничкиот туристички центар Попова Шапка – Брезовица како и дијалогот Косово-Србија. Претседателот на Демократската...

Курти на Фејсбук: Акцијата на косовската полиција беше насочена против шверц во Приштина, во Пеќ и во Косовска Митровица

Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека денешната акција на косовската полиција била насочена против шверц во Приштина, во Пеќ, како и во северниот и во јужниот...

Курти: Да се види кои беа сценаристите и режисерите во „Диво насеље“

Вршителот на должноста премиер на Косово смета е потребна сеопфатна независна меѓународна истрага за настаните во Куманово од мај во 2015 година во кои загинаа осум македонски полицајци и десет припадници на таканаречената „кумановска група“ што го предизвика крвавиот конфликт

Курти: Mора да запре oпасната авантура на Тачи за границите со Србија

Лидерот на движењето „Самоопределување“ нагласи дека не е против се залага за формирање на тим за преговори со Србија, но само откако соседната држава ќе понесе одговорност за убиствата, исчезнатите лица, силувањата и грабежите во последната војна