Ахмети на средба со Курти во Приштина: Местото на целиот Западен Балкан е во големото европско семејство, во траен мир, безбедност и стабилност

Дел од точките на разговор на средбата беа и заедничкото гранично управување, заедничкиот туристички центар Попова Шапка – Брезовица како и дијалогот Косово-Србија. Претседателот на Демократската...

Ахмети до православните верници: Честит Божик, најискрени желби за здравје, благосостојба и успех

По повод христијанскиот празник Божик, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети упати честитка до сите верници. Имам чест на сите православни верници да...

Заврши средбата Заев-Ахмети-Ковачевски: Решение на спорот со Бугарија да биде прв голем успех на Владата

Премиерот Зоран Заев, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево во Владата имаа работна средба заедно со своите тимови, во рамки...

Ахмети на Фејсбук: Во координација сме со партнерите од НАТО и ЕУ, ќе настапиме без емоции и еуфорија

Лидерот на ДУИ, коалициски партнер на СДСМ, Али Ахмети, порача дека комуницираат со партиите со евроатлантска определба и стратешките партнери, како и дека нема да постапуваат...

Ахмети до граѓаните по првиот круг на локални избори: Никогаш нема да ве разочарам

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети им се заблагодари на сите граѓани за поддршката на вчерашните локални избори на кои, како што истакна,...