Ковачевски: Предлогот за заедница на албански општини е несериозен и неприфатлив

Неприфатлив, несериозен, нееверопски и неамерикански е предлогот за заедница на албански општини во Северна Македонија – одговори премиерот Димитар Ковачевски прашан за коментар за оваа идеја...

Алтернатива: Комуницираме со „огнената група“, усвојувањето на амандман за борба против корупцијата не е уцена

Алтернатива има комуникација со т.н. „oгнена група“ на ДУИ, но не и со Движењето Беса, информира на денешната прес-конференција во партиското седиште, генералниот секретар на Алтернатива,...

Предлогот за реконструкција на Владата пред пратениците, Алтернатива ќе биде опозиција, се менуваат министри и заменици

Предлогот за реконструкција на Владата, чиј кабинет се проширува со кадри од Алијанса за Албанците (АА), а се намалува со тие од „Алтернатива“, денеска е на...

„Алтернатива“: Влеговме во власта за евроинтеграцијата, а не за предвремени избори, уставните измени да се реализираат

„Алтернатива стана дел од власта со писмен договор, чија прва точка е деблокирање на евроинтеграцискиот процес и започнување на преговорите со Европска унија. Затоа, како партија...

Скендер Реџепи за НоваТВ: Неопходно беше да заминам, ги потрошив сите чекори во борбата против едноумието во мојата партија

Пратеникот Скендер Реџепи кој ја напушти пратеничката група на партијата Алтернатива и најави дека отсега ќе настапува како независен пратеник во Собранието за НоваТв вели дека ...

Алтернатива: Повлекувањето на Реџепи во мигови кога опозицијата ќе одржи протести е многу индикативно

Пратеникот Скендер Реџепи треба да го врати мандатот кој го добил во име на партијата, велат од партијата Алтернатива, објави Канал 5. Пратеникот Скендер Реџепи изјави...

Алтернативците му доверија нов четиригодишен претседателски мандат на Гаши

Во демократска атмосфера, транспарентно и со огромно мнозинство делегатите на Првиот конгрес на Алтернатива денеска во вториот работен дел му доверија нов четиригодишен мандат на досегашниот...

Антикорупциска: Изјавата на Гаши е сериозен обид за политизирање на нашата работа

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ја оцени како „сериозен обид за политизирање“ на нејзината работа изјавата на претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, во однос...

Алтернатива предложи: Беким Сали – министер за здравство, Адмирим Алити – министер за администрација, Хисни Исмаили – потпретседател на Собранието, Орхан Муртезани – директор на МЕПСО

Алтернатива вечерва, по седницата на Централното претседателство, ги обелодени предлозите за повеќето кадровски решенија во новата влада – Беким Сали за  министер за здравство, Адмирим Алити...

„Алтернатива“: Благодарност до Мицкоски за понудата Гаши да биде мандатар, но ние сме дел од друг процес

Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ,...