„Алтернатива“ знаеле дека ЛДП ќе биде дел од договорот: Скендер Реџепи е против мнозинство со Левица

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи-Зејд нема да поддржи мнозинство со Левица во Собранието, објави „zhurnal.mk“, новинска агенција на албански јазик, повикувајќи се на информација што ја...

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Ќе поддржиме, но нема да бараме премиер Албанец

Коалицијата на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива на денешната прес-конференција соопшти дека нивни претставници немале ниту една официјална средба на тема за формирање на парламентарно...

„Марш за демократија“ на АА/А: ДУИ е арамија на албанската политичка волја

Овие избори уште еднаш докажаа дека демократијата кај Албанците е безначајна идеја, зашто зборот „избори“ во албанскиот политички камп стана еквивалентен на зборот кражба, порачаа од Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива на вечерашниот „Марш за демократија“ во Скопје. Зијадин Села и Африм Гаши во обраќањето пред делегацијата на ЕУ упатија две барања до земјите - членки на ЕУ: да не се признае легитимноста на ДУИ како претставник на Албанците и да почне процесот на радикална реформа на Изборниот законик