Завршува општата комисиска расправа за буџетот за 2022 година, од утре на дневен ред 223 амандмани

Собраниската Комисија за финансирање и буџет ќе го одржи последниот ден од општата расправа за Предлог-буџетот за наредната година, а утре треба почне и амандманската расправа...

ВМРО-ДПМНЕ со пет амандмани против енергетската криза, СДСМ тврди дека има средства за решавање на проблемот

За ова, политичките партии најмалку треба да зборуваат зашто од осамостојувањето на државата до денес немаат ништо направено, ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту СДСМ, рече пратеникот од СДСМ,...

Сугарески: Опозицијата го блокира законот за легализација на дивоградби со 1.000 амандмани

Според Предлогот-законот за легализација на дивоградби изградени заклучно со 1 октомври 2019 година што го утврди Владата, ќе се плаќаат 100 проценти комуналии за објектот, како и казна во износ од 50 проценти од комуналиите, додека за бесправните електронски комуникациски мрежи надоместот ќе изнесува 10 евра по квадратен метар од изградена површина. За оние кои поднеле барање според стариот закон ќе важат одредбите според кои за легализација ќе се плаќа по евро за квадратен метар

Како ли се исштанцаа илјадници амандмани за блок на една изборна единица

За промената на членот со кој би се вовела една изборна единица доволно е просто мнозинство, односно мнозинство од 61 присутен пратеник (не е потребен ниту Бадентер, бидејќи тој не ги допира културните посебности на заедниците) што значи дека доколку не постои блокадата на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за политички систем промената би поминала мазно

Мина и вториот амандман:„Одлуките од АСНОМ“ станаа „Проглас од АСНОМ“

За предлог нацртот, но и додавање на Охридскиот рамковен договор, гласаа 65 пратеници, 18 беа „против“ и осум воздржани. Спикерот Талат Џафери за утре (11 ч.) го закажа продолжението на 64. седница со расправи за амандманите 35 и 36

Заев: Македонскиот идентитет е заштитен со член 49 во амандманот 36

Претседателот на Владата уште еднаш повика на инклузивност во процесот за измени и дополнувања на Уставот, издигнување над партиските интереси во насока на обезбедување на перспективите на Македонија во НАТО и во ЕУ и Парламентот да биде Форум за натпревар на идеи