Битиќи – Франкел: Израел сочувствува со Северна Македонија по трагичната автобуска несреќа 

Унапредување на економската соработка посебно во областа на иновациите и во развојот на стартап еко системот, беше една од темите за кои разговараа денеска вицепремиерот за...

Потврдена кандидатура: Џулијан Смит ќе биде новата американска амбасадорка во НАТО

Американскиот Сенат синоќа ја потврди кандидатурата на Џулијан Смит за функцијата амбасадор на САД во НАТО, откако републиканскиот сенатор од Мисури, Џош Хоули, ја повлече блокадата...

Ambasadorka Svajc Veronik Ulman Pendar

Новоименуваната амбасадорка на Швајцарија во Северна Македонија, г-ѓа Вероник Улман, му ги предаде акредитивите на претседателот Пендаровски

Како мали повеќејазични земји без излез на море кои споделуваат тесни културни врски и размени преку значителната дијаспора, Северна Македонија и Швајцарија имаат многу заеднички интереси...

Средба на вицепремиерот Димитров со новименуваната српската амбасадорка Јовановиќ

Актуелностите во однос на состојбите во регионот и очекувањата врзани за европската перспектива чие доследно реализирање подразбира приоретизирање на политиката на проширување преку одлучност и динамика...