Лирман за „Дојче веле“: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон С. Македонија

Државната министерка во германското Министерство за надворешни работи Ана Лирман смета дека се многу позитивни и охрабрувачки сигналите од првата средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски...

Лирман во Тирана: Добивме позитивни сигнали од Бугарија, посветени сме на отворање на преговорите

Германската министерка за Европа, Ана Лирман, која по вчерашната посета на Скопје, денеска престојува во Тирана, на прес-конференција рече дека Германија е посветена на започнување преговори...

Ковачевски – Лирман: Интеграцијата на Северна Македонија е политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска ја прими министерката за Европа и клима на Сојузна Република Германија Ана Лирман.  Тој изрази задоволство...

Средба на претседателот Пендаровски со Ана Лирман, германска државна министерка за Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Ана Лирман, државна министерка за Европа во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија. Честитајќи ѝ за преземањето на...