Министерот Сали и верските лидери со апел: Граѓаните сериозно да ја сфатат потребата за вакцинација

Се приклучуваме на апелот, упатен до верниците, да се придржуваат на мерките што институциите задолжени за грижата на здравјето ги упатуваат веќе втора година. Подобро е...

Германските власти со порака до граѓаните: Не одете никаде за празниците, земете бустер доза

Германските власти упатија совет до населението да не патува никаде за божиќните празници додека земјата се бори со ширењето на епидемијата на коронавирус. Во меѓувреме, канцеларката...

Фаучи со апел до вакцинираните Американци: Примајте трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи повика милиони Американци кои веќе биле целосно вакцинирани против коронавирус да примат и трета доза за да одржат...

Гутереш апелира: Ситуацијата со мигрантите во Полска да се реши преку меѓународното право

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш смета дека ситуацијата со мигрантите на полско-белоруската граница треба да се реши врз основа на меѓународното право и...

Апел на Министерството за локална самоуправа: Уставот е над законите, советниците да го почитуваат Уставот

Министерството за локална самоуправа денеска преку соопштение побара од сите единици на локалната самоуправа да го почитуваат Уставот и законите на оваа држава и потенцираат дека...

Меркел со апел до Германците: Гласајте за Лашет за „Германија да остане стабилна“

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да гласаат за Армин Лашет, конзервативниот кандидат на нејзината партија ЦДУ, за да ја одржат Германија „стабилна“. Пораката е...