Клучот од затворските решетки на Мијалков во фиоката на Апелацискиот суд, „Таргет-Тврдина“ со месеци чуван под биро

Извештајот на Судскиот совет од работната посета во Апелацискиот суд – Скопје покажа дека судечкиот судија Енвер Беџети решавал нови предмети, а предметот „Таргет-Тврдина“, за кој...

Реакција: Нападот врз судиите е дефокус од потребите на правосудниот сектор

Управниот одбор на Здружение на судиите на Република Северна Македонија на денешната седница, расправајќи за новонастанатата ситуација во Апелацискиот суд Скопје, а по повод конкретна судска...

Карамболот со Мијалков без разрешница, Судскиот совет најрано утре може да го посети Апелацискиот суд

Работната група на Судскиот совет најрано утре може да го посети Апелацискиот суд, велат за НоваТВ извори од Судскиот совет. Денеска, како што ни рекоа, Судскиот...

Апелацискиот суд ја зголеми за една година затворската казна на возачот кој ја прегази младата Викторија кај Сити мол

Скопскиот Апелациски суд му ја зголеми казната на четири години затвор на возачот Јордан Ѓоргиев за сообраќајката кај Сити Мол во која загина 24-годишната Викторија Николова....