Прифатени нови 67 Авганистанци на привремен престој, моментно во земјава има 579

На Меѓународниот аеродром Скопје денеска пристигна група од 67 граѓани на Авганистан, вработени во организациите Национален демократски институт (NDI) и Националната фондација за демократија (NED) и...

Операција „топло добредојде“: Авганистанците кои соработувале со Лондон ќе можат трајно да се преселат во В. Британија

Авганистанците кои работеле за британската Влада или армија, ќе можат трајно да се преселат во Велика Британија, објави денеска британското Министерство за внатрешни работи. Одлуката е...

Влада: Сите 149 Авганистанци кои синоќа пристигнаа во земјава се негативни на ковид-19

Сите државјани од Авганистан кои синоќа пристигнаа на скопскиот аеродром се негативни на ковид-19, информираат од Владата. Сите граѓани кои синоќа пристигнаа од Авганистан на привремен...

Очајни Авганистанци заглавени на и околу аеродромот во Кабул: Пукаат и Американците и талибанците

Илјадници Авганистанци кои очајно се обидуваат да го напуштат Авганистан откако Талибанците се вратија на власт, се најдоа заглавени меѓу нивните контролни пунктови и американскиот прстен...