Илјадници Авганистанци кои очајно се обидуваат да го напуштат Авганистан откако Талибанците се вратија на власт, се најдоа заглавени меѓу нивните контролни пунктови и американскиот прстен околу главниот аеродром во Кабул. Има уште повеќе кои се обидуваат да влезат во просторот на различни амбасади во Кабул, бидејќи се шират гласини дека е можно да се добие виза или барем безбеден премин до аеродромот.

Според непотврдени извештаи кои се споделуваа по социјалните медиуми, неколку луѓе беа убиени додека американските сили и Талибанците се обидуваа да ја потиснат, секој од своја страна, очајна толпа.

Дојдов на аеродром со деца и семејството. Талибанците и Американците пукаа. И покрај ова, луѓето тргнаа напред бидејќи знаат дека надвор од аеродромот ги чека ситуација полоша од смртта, рекол еден човек кој до неодамна работел за странска невладина организација.

Претходно беа снимени шокантни сцени на луѓе кои се качуваа на воениот авион на американскиот Херкулес додека полетуваше.

Илјадници луѓе заглавени на ничија земја

Воспоставен е одреден изглед на ред, но илјадници останаа заглавени меѓу талибанските и американските линии и нереално се надеваат дека ќе бидат ослободени и евакуирани. Многумина имаат визи и им беше ветена евакуација, но не можат да поминат.

Разговарав со пријател кој е таму. Тој доби шпанска виза, но кога ќе се обиде да стигне до вратата, се закануваа дека ќе го застрелаат. Шпанците му велат дека ќе биде добро ако влезе внатре, но не може да влезе, рекол еден човек анонимно за АФП.

Талибанците обезбедија официјална придружба до некои амбасади кои ги префрлаат нивните граѓани, но и Авганистанци.

Луѓето тепаа во автобусот и се обидуваа да влезат

Но, дури и тоа патување што може да трае неколку часа и само неколку километри е исполнето со тага.

Луѓето тепаа по прозорците на автобусот и се обидуваа да влезат внатре. Талибанците, кои беа со нас, пукаа во воздух за да ги избркаат, рече жена која успеа да се евакуира во средата.

Илјадници луѓе се собраа и пред повеќето напуштени амбасади.

Ми рекоа дека ќе ме земат ако ги ставам моето име, податоци и мобилен телефон на хартија, рече еден човек.

Стотици луѓе седнаа на тротоарите, молејќи за хартија и пенкало да го сторат истото. Вашингтон во средата рече дека Талибанците го прекршуваат ветувањето дека ќе им дозволат на Авганистанците кои работеа за САД и сојузниците да ја напуштат земјата.

„Видовме извештаи дека Талибанците ги блокираат Авганистанците кои сакаат да стигнат до аеродромот и да ја напуштат земјата“, изјави за новинарите Венди Шерман, заменик државен секретар.

„Очекуваме од нив да им дозволат на сите американски државјани, на државјани на трети земји и на Авганистанци што сакаат да го сторат тоа, безбедно да ја напуштат земјата без малтретирање“, додаде таа.