Сè уште го смета островот за нејзина територија: Кина испрати 52 борбени авиони кон Тајван

Кина денеска испрати 52 борбени авиона во Тајван, продолжувајќи ја тридневната воена активност во близина на островот што го смета за нејзина територија. Тајванското Министерство за...

Седми ден протести на северот на Косово: Надлетуваат српски авиони, војската ја зголеми борбената готовност

Протестот на косовските Срби, незадоволни од распоредувањето на специјалните полициски сили на административните премини Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички,...

Опасна британско-руска „игра“ над Северно Море

Борбените авиони на Британската морнарица ,,Тајфун“ денеска пресретнале два руски авиона во близина на воздушниот простор на Велика Британија, соопшти Британското воено воздухопловство. Алармот за итна...

Како мртвите птици се претворија во Сухои

Секогаш кога Северна Македонија е пофалена, се случува нешто што очигледно има за цел да го дефокусира јавното внимание од нејзиното историско полноправно членство во НАТО. Објава на Твитер од Руската амбасада во Скопје со нова дезинформација на денот кога американски авиони летаа над Скопје за да го поздрават членството на Северна Македонија во НАТО. Само случајност…?, се поставува како прашање во текстот на Ф2Н2

Малта и Загреб се чартер дестинации за враќање на македонски државјани

Владата денеска објави јавен повик организирање авионски превоз за враќање на македонските граѓани со моментален престој во странство по претходно прибавена листа од Министерството за надворешни...