Трета недела протести во Австрија: Продолжениот локдаун до 11 декември „извади“ 40.000 демонстранти на улица

Десетици илјади Австријци излегоа на улица да изразат незадоволство од  воведувањето на задолжителна вакцинација и други епидемиолошки мерки. Протестите во земјата влегоа во трета недела од...

Политичка криза во Австрија: Канцеларот Шаленберг најави оставка, Курц се повлекува од политиката

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг најави оставка по само два месеца од преземање на функцијата, но порача дека ќе остане на позицијата додека неговата партија не се...

ЕБОР, ЕУ, Австрија и локалните партнерски банки донираат дрва за да ги обележат резултатите од ГЕФФ Програмата во Северна Македонија

Денес во Скопје беа засадени 50 каталпа дрва како израз на стремежите за позеленување на градот Скопје. Дрвата се донација на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Европската...

(Видео) Фрчат пријави во Австрија: Карантин за народот, а државниот врв фатен на забава без маски

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, поради забава по учеството во ТВ-шоу. Имено, ФПО наведува дека канцеларот...

Милановиќ за локдаунот во Австрија: „Ужас и катастрофа“, попаметни сме од Австријците

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ вели дека затворањето во Австрија е „ужас и катастрофа“ и дека Хрватска е попаметна од Австријците. Милановиќ пред медиумите ја коментираше и...

Истрагата за корупција ќе продолжи: Себастијан Курц остана без пратенички имунитет

Австрискиот парламент денеска го укина пратеничкиот имунитет на поранешниот канцелар, Себастијан Курц кој поднесе оставка во октомври по скандалот со корупција. Курц се повлече од функцијата,...

Хрвати во Австрија за првите денови под мерките за невакцинирани: Се чувствуваме како криминалци, во јавен превоз можеме, на пазар не

Со 65% вакцинирани граѓани, Австрија дефинитивно не е на дното на светската скала за вакцинација, но сепак е првата земја која воведе ригорозни мерки за невакцинираните....