Дали случајот со автобуската несреќа на автопатот Струма во Бугарија ќе биде затворен ?!

Истрагата за сообраќајната несреќа на автопатот Струма, во Бугарија, во која загинаа 45 граѓани на Северна Македонија е завршена, изјави за БТВ истражителот на бугарската Национална...

Градот Скопје ја зголеми помошта на 3,5 милиони денари за семејствата на настраданите во автобуската несреќа во Бугарија

На барање на градоначалничката Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за семејствата на загинатите...

Приведено лице во Софија: Пишувал навредливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Полицијата приведе 24-годишен маж кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот „Струма“ кои се некомпатибилни со моралните и етичките...

Сарафов: Човечка грешка е најверојатна причина за несреќата, а не терористички акт или туби со нафта

Аутопсиите покажуваат дека сите загинати во автобуската несреќа починале од задушување, a не од ударот. Тоа значи дека биле живи во моментот на пожарот. Конечна проценка...

Одлука на Град Скопје: Два милиона денари парична помош за семејствата на жртвите во автобуската несреќа

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите во автобуската несреќа што се случи пред два дена во Бугарија. На предлог на градоначалничката...

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да преземе ДНК примероци за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Северна Македонија. Бугарските обвинители треба...

Советот на општина Чаир реши средствата за Новогодишно украсување да ги пренамени за помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Советот на општина Чаир денеска на вонредна седница одлучи да им се додели парична помош на семејствата чии роднини го загубија животот во трагичната несреќа што...

Српскиот претседател Вучиќ испрати телеграми со сочувство до претседателот Пендаровски и премиерот Заев

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска упати телеграма со сочувство до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и до премиерот Зоран Заев, по повод...

ОЈО истражува дали возачот во моментот на трагедијата разговарал на мобилен телефон

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со увидни екипи на Министерството за внатрешни работи денеска во 13.15 минути го заврши увидот на лице...