Азески: Многу е несериозно што Вархеји ја откажа посетата во последниот момент на Коморскиот инвестициски форум

Зголемување на домашното производство на електрична енергија преку докапитализација на АД ЕСМ, инвестирање во фотоволтаици и субвенционирање на дел од трошоците за струја за компаниите што...

Азески: Комората на иднината во служба на бизнисот за подобра економска иднина

Комората ги има 10-те најпрофитабилни компании, 10-те најголеми извозници, 10-те најголеми производители, 10-те најуспешни бизнисмен, а во својот апарат и 10-те најдобри коморски кадри и многу...

ИНТЕРВЈУ АЗЕСКИ:  ЈАС НЕ ЈА СМЕНИВ ЗГРАДАТА, ГО СМЕНИВ КАДАРОТ И ТАКА ЈА СОЗДАДОВ КОМОРАТА НА ИДНИНАТA

Мега интервју на Претседателот Бранко Азески, во економскиот магазин „Економија и Бизнис“ по повод 100 годишнината од Стопанска комора на Македонија што ќе излезе деновиве… Претседателот...

Меѓународен саем во Тирана: За прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија и копретседател на Коморскиот инвестициски форум Бранко Азески во придружба на потпретседателката на Комората д-р Елена Милевска Штрбевска, учествуваа...

Телеграма со сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа испрати претседателот на Стопанска Комора на Северна Македонија Бранко Азески

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, упати телеграма со сочувство до семејствата на загинатите во сообраќајната несреќа во Република Бугарија. – Во мое...

Азески и Комората во услови на криза обезбдедија 23 најсовремени машини за 4 компании во вредност од половина милион евра за поголема конкурентност

Конечно од зборови на дела „ТМ“ Штип и „АгроБар“ Виница две од 4-те компании кои со нова автоматизирана опрема станаа извозно поконкурентни во настапот на странските...

Азески упати телеграма со честитки до новиот претседател на Унијата на стопанските комори на Грција

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, упати честитки до својот колега, Јанис Хаџитеодосиу, по повод изборот за нов претседател на Унијата на стопанските...