Осигурителни компании исплатија 1,9 милиони евра за штети од град и мраз, 72 отсто од вредноста на сите земјоделски штети

радот и мразот се најизразени ризици во земјоделското осигурување. Во првите шест месеци годинава над 70 отсто од вредноста на сите исплатени штети во земјоделството и...

Гаранција од Гарантниот фонд до 50 проценти од износот на кредитот за извоз преку Развојната банка

Големите домашни извозни компании со доминантна приватна сопственост кои реализирале најмалку 30 проценти од своите приходи од извоз во последната фискална година можат да добијат гаранција...

Заев: Нови 120 работни места со просечна плата од над 33.500 денари со новата инвестиција на „Текнопанел“

Делегација на турската компанија „Текнопанел“, предводена од сопственикот Орхан Кахвеџи одржа работна средба со премиерот Зоран Заев и директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски на која беше...

Бектеши на министерски состанок на Партнерството за трансатланска енергија и климатска промена во Варшава

Енергетскиот сектор во Република Северна Македонија е еден од најзначајните сектори за развој на економијата и е приоритет за Владата за обезбедување на сигурно снабдување со...

Заев: Се отвораат нови добро платени работни места, глобалните компании ја препознаваат поволната бизнис клима во земјата

Премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, присуствуваа на настан по повод отворањето на...

Шахпаска за Утрински Брифинг: Пензискиот фонд е во стабилна состојба-со пензиската реформа, пензиите ќе се усогласуваат и ќе растат

И во време на економска и здравствена криза од која беа погодени сите држави во светот,  не само нашата, успеавме редовно да ги исплаќаме пензиите на...

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) почна постапки за одземање на лиценци на двајца снабдувачи на електрична енергија – Друштвото...

Бесими: Десетгодишна структурна обврзница за фискална консолидација на општините

Општините ќе имаат можност за финансиска консолидација преку десетгодишна структурна обврзница што ќе ја издава Министерството за финансии. Ова е еден од трите инструменти што општините...

Митреска: Мерките на Народната и Централните Банки во ковид-кризата, ги дадоа посакуваните резултати

Mерките и политиките спроведени од страна на Народната банка, како и централните банки воопшто, ги дадоа посакуваните резултати во ублажувањето на ефектите од корона-кризата. И покрај...

Си-Ен-Ен Бизнис: Стотици милиони европјани и зимава ќе зависат од руското геостратешко „вртење“ на гасните славини

Цените на европскиот природен гас се зголемија толку високо што стотици милиони луѓе може да се соочат со студени домови или „надуени“ сметки за енергија во...

Министерот Бектеши на Бизнис форум „Улогата на природниот гас во енергетската транзиција“ во Варшава

Во иднина ќе бидеме земја транзит за гас за другите земји. За Северна Македонија, изградбата на национален гасоводен систем, неговото поврзување со регионалните гасоводни системи, како...

УНДП ќе го помага намалувањето на сивата економија-промовиран проектот „Подршка на реформите со менаџирање на јавните финансии“

Детектирање и намалување на сивата економија во државата преку прецизно мапирање на секторите во кои е најмногу застапена и утврдување на главните мотиви за нејзино постоење е...