Политико: ЕУ мора да го искористи геополитичкиот момент на Балканот

Руската инвазија на Украина конечно ја разбуди Европската унија за стратешкото значење на Западен Балкан и потенцијалот на Москва да ги искористи нерешените спорови во регионот...

Ескобар: САД ќе продолжат со санкциите на Балканот

САД ќе преземат дополнителни чекори за казнување на корумпираните функционери, изјави заменик-помошникот државен секретар за Западен Балкан Габриел Ескобар на настанот посветен на евроатлантската иднина на...

„Ројтерс“: Сè уште нема усогласеност во ЕУ за потврда на гаранцијата за членство на земјите од Западен Балкан

Европската Унија, поради страв од можни политички реакции во земјите – членки, повеќе не може да се усогласи да гарантира за идно членство на шесте балкански...

Климатолозите алармираат: Климата на Балканот ќе биде уште полоша

Климатските промени во нашиот регион ќе предизвикаат уште повисоки температури, суши, поплави, но и спротивни екстреми, предупредуваат климатолозите. Многу делови од светот се борат со катастрофални...

Борба за рејтинг и гледачи: Колкава е цената за ТВ права за спортски натпревари во регионот

Додека глобалниот пазар на ТВ права за спортски натпревари стагнира поради пандемијата на ковид-19, а екипите на англиската Премиер лига ќе добијат помалку пари во иднина...

Груби: Охридскиот договор ја претвори С. Maкедонија во фактор за стабилност на Балканот

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска на „Преспа форум дијалог“ истакна дека Охридскиот рамковен договор одигра многу важна...

Заев од Скопскиот економски форум: Сакаме Балкан што живее во сегашноста и гради иднина

Северна Македонија ги негува европските вредности, демонстрира европски манири, политичка волја и гради добрососедски односи што се неопходни за економски просперитет и подобар стандард за граѓаните....