Тенис: Синијакова со пехар во Бастад, Фоњини во Гштад, Маер во Хамбург

Чешката тенисерка беше подобра од Каролина Возњацки со 6:3, 6:4 во финалето на „Ериксон опен“ во Шведска, Италијанецот славеше на турнирот во Швајцарија по победата над Јаник Ханфман со 6:4, 7:5, а Аргентинецот го понесе трофејот од Германија, откако триумфира на Флоријан Маер со 6:4, 4:6, 6:3

Тенис: Ферер со трофеј во Бастад, Ирина Бегу во Букурешт

Шпанецот за, речиси, час и половина го совлада Александар Долгополов со 6:4, 6:4 во финалето во шведскиот град за прв АТП трофеј по Виена во 2015 година, Романката, пак, подобра од Гергес со 6:3, 7:5 во мечот за титулата во романската престолнина