Анонимна дојава за бомба: Затворена поморска база на американската армија во Мериленд

Поморската база на американската армија во Бетесда, Мериленд, е затворена поради анонимна дојава за поставена експлозивна направа и спроведување на истрага за активен вооружен напаѓач, соопшти...

Ирачката армија собори две беспилотни летала во база со американски трупи

Ирачката армија денеска соопшти дека нејзините противвоздушни сили пресретнале и собориле две беспилотни летала во воената база Аин ал-Асад во која се наоѓаат американските трупи. Војската соопшти...

Иранските ракети, сепак, повредиле 11 американски војници во Ирак

Повредените војници од базата во Ирак се префрлени во Регионалниот медицински центар Ландштул во Германија. Пентагон и американскиот секретар за одбрана Марк Еспер претходно тврдеа дека во иранското ракетирање на базите во Ирак, како одговор за убиството на генерал Касим Сулејмани, нема повредени војници на САД