Посетата на Борел на Скопје нова доза политичка инфузија против растечкиот евроскептицизам

Задоволство ми е што го почнувам моето патување низ Западен Балкан во фасцинантното Скопје, твитна вечерва високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп...

Маричиќ за НОВА: На средбите со Борел ќе бидат потенцирани заложбите за брза европска интеграција на Западен Балкан

Високиот претставник на ЕУ, Жозеф Борел од утре до среда ќе ги посети Скопје, Тирана и Сараево. Својата турнеја, Борел ја започнува во Скопје каде што...

ЕУ ќе ја удвои поддршката за војската на Украина на над 1 милијарда долари

Лидерите на Европската унија денеска ќе гласаат за дуплирање на финансиската поддршка за украинските вооружени сили, изјави високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Унијата,...

Борел: Кандидатите за членство во ЕУ ​​да работат на реформи во клучните области

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави дека потенцијалните кандидати за членство во ЕУ треба да работат на реформи во клучните области за побрза интеграција. По...

Прајс: Блинкен на Борел му ја истакнал потребата да се продолжи со пристапниот процес со Северна Македонија и Албанија

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ја поздрави продолжената недвосмислена поддршка на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и заложбата кон процесот на проширување, изјави...

Борел: Случувањата во Индо-Пацификот повод да се развие стратешката автономија на ЕУ

Коинциденција или не, високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, попладнево ја презентираше стратегијата на ЕУ за Индо-Пацификот, неколку часа по најавата за одбранбениот...