Чориќ: Оваа победа многу значи, но немаше да умрам ако загубев

Резултат вреден за одбележување направи и Денис Шаповалов кој го совлада осмиот носител Жо Вилфред Цонга со 6:4, 6:4, 7:6. Женскиот турнир во Њујорк продолжува без Каролина Возњацки и Доминика Цибулкова, пласман во третото коло осигураа Гарбиње Мугуруза, Венус Вилијамс, Петра Квитова и Марија Шарапова