Ковачевски и Петков констатирале взаемно задоволство од динамизирањето на билатералната соработка

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на вонредниот Самит на НАТО Брисел се сретнал со бугарскиот колегата Кирил Петков. Двајцата премиери, како што напиша Ковачевски на Фејсбук,...

(Фото галерија) Османи во Брисел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на работен појадок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија  под покровителство на министерот за надворешни...

Петровска од Брисел: Северна Македонија бара да види вистинска деескалација на терен од страна на Русија

Во овој момент не постојат реални закани за безбедноста на нашата држава. Таа е стабилна, институциите се разбира секоја во својата надлежност се подготвени и работат...

Ковачевски – Мецола: Поддршката на Европскиот парламент е значајна за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан

Претседателот на Владата на Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари средба со претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, на која присуствуваа и заменик-претседателот на Владата задолжен за...

(ВИДЕО) Ковачевски и Столтенберг на прва средба во Брисел-Алијансата ја цени посветеноста на Северна Македонија како најмлада членка во НАТО

НАТО ја цени посветеноста на Република Северна Македонија  како најмлада членка во Северноатлантската алијанса и поради тоа што го финализира военото интегрирање за кусо време по...

(ВИДЕО) Ковачевски и Столтенберг на прва средба во Брисел-Алијансата ја цени посветеноста на Северна Македонија како најмлада членка во НАТО

НАТО ја цени посветеноста на Република Северна Македонија  како најмлада членка во Северноатлантската алијанса и поради тоа што го финализира военото интегрирање за кусо време по...

(ВИДЕО) Брисел: Жестоки напади врз полицијата од демонстрантите против епидемиолошките мерки

На улиците на Брисел, денеска се одржаа нови протести против епидемиполошките мерки поврзани со пандемијата. Според организаторите, на протестите учествувале 100 000 луѓе. Во еден момент...

Со транспаренти „Добив своја фер доза“, „Доста е, доста“ илјадници протестираат во Брисел против ограничувањата поради пандемијата

Демонстрантите, некои со транспаренти „Слободна зона“ и „Доста е, доста“ и „Добив своја фер доза“, протестираат против силните препораки на владата за вакцинирање на населението, вклучително...

„24 Часа“: Петков наместо Радев ќе оди во Брисел за да го каже своето прво „не“ за Северна Македонија

Доколку Парламентот денеска ја одобри новата бугарска влада, Кирил Петков ќе го замени бугарскиот претседател Румен Радев како претставник на Бугарија на овогодишниот последен Европски совет...