“На мене е сируп и тој симболизира монтажа и овде и во Буча” – дрзок одговор на рускиот амбасадор во Полска

Рускиот амбасадор во Варшава Сергеј Андрејев одговори на провокацијата на локален новинар за време на инцидентот што се случи во полската престолнина на Денот на победата....

Русија отвори истрага за Буча, тврдејќи дека се работи за обид да се дискредитира руската војска

Претседателот на рускиот Истражен комитет, Александар Бастрикин, побара Комитетот да ги анализира извештаите за цивилни убиства во киевското предградие Буча, повторувајќи го негирањето на руското Министерство...

Зеленски обвини дека тактизирањата на Меркел и Саркози довеле до денешните воени злосторства во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги нападна западните лидери кои според него ги овозможиле руските воени злосторства во Украина, вклучително и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и...

Ковачевски: Шокирани сме од злосторствата на руските инвазиски сили во украинските градови

Премиерот Димитар Ковачевски утрово на Твитер објави реакција во врска со снимките од ослободените градови во Украина како Буча и злосторствата извршени од руските инвазиски сили....