Македонија ја напушта преговарачката маса ако во јуни нема пробив, не ја прифаќа идејата за Европска политичка заедница

Министерот за надворешни работи и меѓународни односи на Австрија Александар Шаленберг денеска навести дека идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за Европска политичка заедница (ЕПЗ), добива...

Стратешкиот дијалог со САД е одлична вест, но на Македонија итно и е потребна Европа

Македонија забрзано се подготвува за стратешкиот дијалог со САД закажан за 2 јуни – најави шефот на дипломатијата Бујар Османи. Информациите за средбите во Вашингтон, Османи...

Македонија и САД на разговори на 2 јуни во Вашингтон за посилно стратешко партнерство

Продлабочувањето на соработката со  САД и зајакнување на нивното присуство е многу значајно во контекст на безбедносните предизвици по руската инвазија врз Украина, изјави денес шефот...

На идеите на Петков, Османи одговори дека најдобро решение е португалскиот предлог

Португалскиот предлог како основна рамка останува најдоброто решение за деблокирање на нашите евроинтеграции, оценува министерот за надворешни работи Бујар Османи во коментар за последните изјави на...

Османи: Бугарија се обиде да провоцира, но мораме да останеме во процесот бидејќи немаме алтернатива за членство во ЕУ

„Не дозволивме да потпаднеме под провокацијата при отворањето на културниот клуб на бугарската заедница во Битола. Некои луѓе во бугарската делегација беа дојдени со цел да...