Македонија и САД на разговори на 2 јуни во Вашингтон за посилно стратешко партнерство

Продлабочувањето на соработката со  САД и зајакнување на нивното присуство е многу значајно во контекст на безбедносните предизвици по руската инвазија врз Украина, изјави денес шефот...

На идеите на Петков, Османи одговори дека најдобро решение е португалскиот предлог

Португалскиот предлог како основна рамка останува најдоброто решение за деблокирање на нашите евроинтеграции, оценува министерот за надворешни работи Бујар Османи во коментар за последните изјави на...

Османи: Бугарија се обиде да провоцира, но мораме да останеме во процесот бидејќи немаме алтернатива за членство во ЕУ

„Не дозволивме да потпаднеме под провокацијата при отворањето на културниот клуб на бугарската заедница во Битола. Некои луѓе во бугарската делегација беа дојдени со цел да...

Османи: Две години од членството во НАТО – историски успех за Северна Македонија и силна гаранција за нашата безбедност

Историски успех за Северна Македонија и силна гаранција за нашата безбедност, стабилност и просперитет, напиша утрово на Фејсбук министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по повод...

(Фото галерија) Османи во Брисел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на работен појадок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија  под покровителство на министерот за надворешни...

Османи ги обелодени предлозите за амбасадори: Поповска во Бугарија, Буџаку во Канада, Фрчкоски во ОН

По добиените агремани и потпишаниот указ од страна на претседателот Пендаровски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на својот Фејсбук профил ги обелодени предлозите за амбасадори:...