„Зелено“ светло од ЕМА: Бустер доза за лица со ослабен имунитет по 28 дена од ревакцината

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека засилувачка доза на вакцини против ковид-19, изработени и произведени од „БајонТек“/„Фајзер“ и од „Модерна“, може да се аплицира...

Бајден: Пандемијата на невакцинирани мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата – ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат закрепнувањето, јави „Ен-Би-Си“. Одбивањето да...