Делегација на Српската православна црква преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје

Поглаварот на српската православна црква Порфирије попладнево пристигна во Скопје во канонска посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Утре Патријархот Порфириј и Архиепископот охридски...

Министерот за здравство „повлече“ нога: Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на ковид-19

Педро Гимареш, член на делегацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во Обединетите нации, е позитивен на коронавирусот, напиша извршниот директор на банката „Каиша економика федерал“ на...

Бразилската делегација на ГС на ОН во карантин, министерот за здравство позитивен на ковид-19

Бразилската делегација на 76-та сесија на Генералното собрание на ОН одлучи да оди во самоизолација, откако беше откриено дека еден од нејзините членови, министерот за здравство,...

Заев со висока делегација на ЕБОР: Приоритетите на земјата ја ставаат Северна Македонија на специјално место во програмите на банката за поддршка на развојните проекти

Овој посебен интерес на ЕБОР, нагласи на средбата првиот заменик-претседател на банката Ригтеринк, е резултат на проектите што земјата ги понуди за поддршка и што беа...

Среде Охрид како од мајка роден

Дел од странските делегации присутни на Преспа форумот кој се одржува во Охрид, утрово за време на слободните часови за разгледување на градот и преубавите културно-историски...