Устав и собраниски Деловник: Оставка на премиерот значи оставка на цела Влада, претседателот за 10 дена треба да довери мандат

Претседателот на Владата, Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието, Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната...

Шилегов: Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ прават политичко насилие во Собранието

Пратеничката Радмила Шекеринска денеска во Собранието, ги обвини ВМРО-ДПМНЕ дека тие ги потпишале одредбите од таканаречената Тиранска платформа. Таа рече дека на ВМРО-ДПМНЕ им одговарало 8...