Демократите изненадија на вчерашните избори во САД, сепак контролата над Конгресот нејасна

Контролата над Конгресот се уште „виси“ по вчерашните избори , додека Демократите покажаа изненадувачка сила, победувајќи ги Републиканците во повеќе изборни единици, демантирајќи ги предвидувањата дека...

ДИК: Досега два приговора за неважечките ливчиња и барање за увид во нив

Приговорите се потпишани од партијата „Демократи“, а барањето за увид од партијата „Единствена Македонија“. Рокот доставување на приговори изминува вечерва во 21 часот, а утревечер (19.30 ч.) и за сумирање и утврдување на резултатите од предвремените парламентарни избори

„Супер вторник“ – демократите ги продолжуваат изборите за противкандидат на Трамп

Значењето на „супер вторник“ е во тоа што во овие 14 држави и една територија избираат 1.344 од 3.979 (34 отсто) делегати кои на Демократската национална конвенција од 13 до 16 јули во Милвоки, ќе одлучат за партиски кандидати за претседател и потпретседател на САД. Во моментов води Сандерс со најмалку 58 освоени делегати, по него е Бајден со најмалку 50,

Од функција во Њујорк, по функција во Вашингтон: Мајкл Блумберг како претседателски кандидат на демократите

„Њујорк Пост“ објави дека познатиот американски бизнисмен, политичар, писател и филантроп Мајкл Блумберг размислува да се вклучи во претседателската трка во 2020 година

Трамп за демократите: Тоа се гадни луѓе

Американскиот претседател изнесе низа навреди на донаторска вечера во Охајо во обид да ги обедини поделените републиканци во таа федерална држава пред ноемвриските избори за Конгресот