Пријателството нема граници: Пожарникарите од Австрија не ги заборавија Пехчевци – на децата им подарија новогодишни пакетчиња

Децата од Пехчево добија новогодишното изнедадување од aвстриските пожарникари, кои изминатото лето учествуваа во гаснењето на пожарите во Малешевијата. Испраќајки им подароци и пакетчиња, пожарникарите од...

Од носител на орден до затвореник: Руски свештеник, кој посвоил 70 деца, во затвор за злоставување

Руски суд изрече 21-годишна затворска казна за поранешен православен свештеник, за кого се тврди дека посвоил 70 деца, поради низа кривични дела за нивно злоставување. Николај...

Фон дер Лајен е за дискусија за задолжителна имунизација: Вакцини за деца во ЕУ од 13 декември

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека вакцините за деца против ковид-19 произведени од „Фајзер“/„Бајонтек“ ќе бидат достапни во Европската Унија...

„Фајзер“: Нашата вакцина дава силен имунолошки одговор кај деца на возраст од 12 до 15 години

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објави дека нејзината вакцина против ковид-19 давала силен имунолошки одговор против болеста за време на истражувањето кај деца на возраст од...

„Алкалоид“ ќе дава додаток од 1.000 денари месечно за децата на вработените

Најновиот проект на „Алкалоид“ АД Скопје вклучува бенефиции за децата на вработените, преку финансиска партиципација на компанијата во износ од 1.000 денари од дете на вработен на месечно ниво, наменети за доедукација од...