ЕП во кошарка: Финска ја шокира Франција, Литванија загуби од Грузија

Скандинавската селекција славеше по продолженија со 86:84. Победничкиот кош беше дело на екс играчот на Партизан, Џамар Вилсон, на 26 секунди до крајот. Нандо де Коло промаши тројка за победа на „триколорите“. Италијанците им одржаа час по игра во дефанзива на Израелците