УЕФА шампионска Лига: Рапсодија на Сити, трилинг голови на Реал М.

„Граѓаните“ убедливи во Холандија против Феенорд со 4:0, „кралевите“ со три гола до три бода против АПОЕЛ на „Сантијаго Бернабеу“, Тотенхем на „Вембли“ ја совлада Борусија Д. со 3:1. По два гола во победничките екипи на Џон Стоунс, Кристијано Роналдо и Хари Кејн