Ковачевски: „Отворен Балкан“ значи економски стабилен и развиен регион

Претседателот на СДСМ и заменик министер за финансии Димитар Ковачевски денеска учествуваше на седмиот состанок на Иницијативата „Отворен Балкан“ кој се одржа во Тирана, Република Албанија....

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска...

Претседателот Ковачевски на средба со амбасадорот на ЕУ, Гир: Очекуваме поддршка од ЕУ, реформите интензивно ги спроведуваме

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, заедно со секретарот за меѓународна соработка на партијата, Бојан Маричиќ, утрово се сретна со амбасадорот на Европската Унија во Република Северна...

Претседателот на СДСМ Ковачевски на Фејсбук: Добрите интервентни мерки го ублажија негативното влијание на пандемијата врз економијата, вели ММФ извештајот за Северна Македонија

ММФ анализира дека Владата спречила голема загуба на работни места како и дека обезбедила заштита на ранливите категории на граѓани, објави денеска  претседателот на СДСМ, Димитар...

Ковачевски: СДСМ ќе доживее трансформација во начинот на работа и организацијата

„Новиот лидер на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, во интервју за Слободен печат истакна дека и покрај различните ставови или несогласувања кои впрочем претставуваат суштина на демократијата,...

Заврши средбата Заев-Ахмети-Ковачевски: Решение на спорот со Бугарија да биде прв голем успех на Владата

Премиерот Зоран Заев, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево во Владата имаа работна средба заедно со своите тимови, во рамки...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ намерно изнесува невистини за моето образование

„За време на кампањата на внатрепартиските избори воопшто не зборував за моето образование и професионалните усовршувања. Денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое намерно се изнесуваат невистини,...

Ковачевски со амбициозен план тргнува во поход: Во СДСМ нема место за дворски игри, шанса ќе добијат и ветераните

Големи се очекувањата од Димитар Ковачевски, новиот лидер на СДСМ кој пред членството се нафати да ја враќа довербата кај граѓаните со драстични промени во владејачката...

И официјално: Димитар Ковачевски е нов претседател на СДСМ, Деспотовски и Ременски му честитаа на победата

Димитар Ковачевски е нов претседател на СДСМ. На прес-конференција на Централната изборна комисија на владеачката партија пред малку беше соопштено дека се обработени 100 отсто податоци...