Вицепремиерот Димитров се сретна со Олин Ветингтон од Меѓународниот републикански институт (ИРИ)

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања денеска оствари средба со Олин Ветингтон, член на Управниот одбор на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), придружуван од Илина...

Средба Димитров-Ројтен во Скопје-ЕУ мора да направи повеќе за да ја докаже заложбата и ангажманот кон регионот преку пристапниот процес на Северна Македонија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денес оствари средба со Тајс Ројтен, пратеник во Европскиот парламент и член на Мешовитиот парламентарен комитет ...

Димитров: Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа

Осврнувајќи се на односите со Бугарија во контекст на ветото за отворање на пристапни преговори со ЕУ, вицепремиерот Никола Димитров во интервјуто за Еуронењс истакна дека тоа...

Димитров: Крајно време е за добри вести и прогрес по европскиот пат за целиот регион​

На покана на австриската министерка Каролине Едштадлер, денеска во Виена заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров учествуваше на Самитот за Западен Балкан,...

Проштална средба на вицепремиерот Димитров со австралиската амбасадорка Стјуарт

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше средба со нерезидентната амбасадорка на Австралија во Северна Македонија, Рут Стјуарт. Како што соопштија...

Димитров бара разрешување на Мизрахи ако продолжи да го гази Уставот

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска на прес-конфренција рече дека Република Грција испратила вербална нота поради менувањето на таблата со уставното име на државата во Министерството за труд и социјална политика

Брнс – Димитров: Да се искористи моментумот за отворање нови перспективи на државата

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес се сретна со новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнс, која му ги предаде копиите на акредитивните...

Димитров пред посетата на Софија: Визионерството на Делчев да служи како мост со Бугарија

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска патува за бугарската престолнина каде очекува да најде решение во духот на добрососедството на темата за Гоце Делчев. Во...