Бугарски извори: Договорено е компромисно име за Самоиловата тврдина во Охрид

Бугарската агенција БГНЕС која често ги отсликува ставовите на официјална Софија во спорот со Македонија, објави дека во документот предложен од францускиот претседател Макрон се предвидува...

Договорот со Бугарија доби едногласна „виза“ во собраниската комисија

Едногласно и без присуство на опозицијата, собраниската Комисија за надворешна политика го усвои Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Ратификацијата...

Заев за БТВ: Ја предадов изолираната Македонија, во име на европска

Македонија доби со Договорот за добрососедство со Бугарија, а не загуби ништо. Ние зборуваме на јазик на којшто се разбираме. Само заедно можеме да си помогнеме и да одиме напред, изјави Заев

ВМРО-ДПМНЕ бара референдум за Договорот за пријателство со Бугарија

На денешната прес-конференција, Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе достави до Собранието предлог за организирање референдум за граѓаните да се изјаснат...