(Фото+видео) Изиграни 17 семејства во Карпош, им ги срушиле куќите, становите уште ги нема

Четириесетина граѓани на Карпош со двочасовна блокада на булеварот „Теодосиј Гологанов“ побараа да се донесе Деталниот урбанистички план (ДУП). Велат дека повеќе од пет години живеат...

Герасимовски: Се залагаме за хуман урбанизам, го раскинавме договорот со планерската куќа за „Треска“

Градоначалникот на Општина Центар вели оти јавниот интерес е поважен од бизнис интересите. „Центар мора да се развива и ’Треска’ и ’Холидеј Ин’, јас на самиот...

Антикорупциска: Сѐ уште чекаме одговори од ОЈО за ДУП-от кај Холидеј Ин и за тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на Антикорупциската комисија за иницијативите за кривична одговорност за лицата кои учествувале во донесувањето на Деталниот урбанистички план Ц08 за...

Стефан Богоев

Богоев: Лажна вест е дека над Трнодол ќе има нова населба

Градоначалникот на Карпош ги окарактеризира како „лажни и политички конструкции и манипулации пласирани од поединци за лични или партиски мотиви“ дека нешто ќе се гради над Трнодол и најави повторна Јавна презентација и Јавна анкета по предлог Деталниот урбанистички план

Како црковните идеали се сведоа на станбени квадратни метри

Бурата што се крена во јавноста по најавата за изградба на три висококатници кај хотелот Холидеј ин, ја отвори повторно старата тема- за бизнис-духот на МПЦ, која овојпат, основа фирма со црковен призвук- „Обновители“ заедно со бизнисменот Зоран Антиќ, познат како ко-инвеститор на Сити мол, и кој имаше и бизнис релации со фирми блиски со Мијалков.

Орка холдинг демантира дека зеле кредит за градба во Аеродром

Компанијата Орка Холдинг АД Скопје денеска ги демантира информациите од вчерашната прес конференција на Златко Марин, претседател на Општинска организација на СДСМ, поврзани со сопственост на земјиште во скопската населба Аеродром, каде беше спомената и оваа компанија