Почина Едуард Кукан – долги години беше во тројката европратеници кои бараа решение за политичката криза во Македонија

Во 1999 година, Кукан беше назначен за специјален пратеник на ОН за Косово. Од 2009 до 2019 година беше член на Европскиот парламент. Поранешниот словачки политичар...

Груевски се сретна со европратениците Вајгл, Кукан и Флекенштајн

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Никола Груевски, заедно со генералниот секретар Христијан Мицковски и членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, Александар Николоски и Влатко Ѓорчев остварија средба...