Колку се ефикасни вакцините на „Фајзер“, на „АстраЗенека“ и на „Модерна“ против Омикрон сојот?

Позаразниот Омикрон сој на коронавирусот брзо се шири низ Велика Британија и се очекува да стане доминантен во земјата, објави британски „Индепендент“. Тамошните здравствени власти досега...

Студија на „Фајзер“ за таблетата против ковид-19: Лекот е 90 отсто ефикасен и 100 отсто штити од смрт

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ вчера информира дека нејзината антивирусна таблета против ковид-19 ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто и бара нејзино итно...

Резултати од тестови по три дози: Кубанската вакцина „Абдала“ со ефикасност од 92,28 отсто

Вакцината против коронавирус „Абдала“, една од неколкуте што ги развива Куба, покажа ефикасност од 92,28 проценти, соопшти лабораторијата што го тестираше производот. Центарот за генетско инженерство...

Маричиќ: Онлајн судењата ја зголемуваат ефикасноста и транспарентноста

Анализите укажуваат дека преку дигитализацијата, судењата на далечина или онлајн судењата за 60 проценти ја зголемуваат ефикасноста и транспарентноста, а дополнително, на овој начин се намалуваат...