Битиќи: Од аспект на енергетска криза 2023 година е соодветно испланирана, нема да е лесна но нема да влеземе во рецесија

Сметам дека и минатата година се зафативме сериозно со предизвиците и на енергетската и на економската криза, докажавме дека нема да дозволиме да сето тоа падне...

ИНФОГРАФИК: Пратениците се на потег, оваа недела се гласа Буџетот за заштита на граѓаните од последиците од кризата и раст на економијата

Предлог-буџетот за 2023 година оваа недела треба да биде ставен на пленарна седница пред пратениците во Собранието откако комисијата за финансирање и буџет минатиот понеделник ја...

Војната во Украина ќе ја продлабочи економската криза во Западен Балкан, алармираат експертите

Европа и Западен Балкан се на прагот на една голема економска криза предизвикана од актуелната воена состојба во Украина, алармира универзитетскиот професор Бранимир Јовановиќ. Осврнувајќи се...