Драма во Франција по губењето на мнозинството – Макрон ја одби оставката на премиерката Елизабет Борн

Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли оставката на премиерката Елизабет Борн, соопшти утринава Елисејската палата, два дена по парламентарните избори на кои владејачката коалиција го загуби...

Лондон го слави платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета, кралскиот спектакл го гледа целиот свет

Денеска во Лондон започнаа четиридневните прослави во чест на 70-годишнината на тронот на кралицата Елизабета Втора. Официјалните прослави за платинестиот јубилеј започнаа со Trooping the Color,...

БГНЕС: Радев и Петков ќе одат кај Макрон за да го одобрат неговиот предлог за кревање на ветото за Македонија

Наскоро ќе биде организирана посета на Франција на претседателот Румен Радев и премиерот Кирил Петков. Во нивната делегација ќе биде и претставник на бугарското МНР. Во...

Емануел Макрон ја победи кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен

На денешниот втор круг од претседателските избори, првите проекции покажуваат дека досегашниот претседател на Франција Емануел Макрон однесе победа над десничарската кандидатка Марин Ле Пен, освојувајќи...

Лидерите на Германија, Шпанија и Португалија ги повикаа Французите да гласаат за Макрон

Лидерите на Германија, Шпанија и Португалија јавно го поддржаа Емануел Макрон пред утрешниот втор круг од претседателските избори во Франција, повикувајќи ги француските гласачи да ги...

Макрон сака целосно запирање на извозот на јаглен и нафта од Русија во ЕУ по воените злосторства во Буча

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека неговата желба е да има целосно блокирање на рускиот извоз на јаглен и нафта во Европската унија оваа недела, по...

Макрон и Путин разговарале околу кризата во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше, речиси два часа, со рускиот колега Владимир Путин околу кризата во Украина. Според француското претседателство, денешниот разговор меѓу Путин...