Пораки од Париз: С. Македонија заслужува старт на преговорите, Бугарија под притисок

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на Европската Унија (ЕУ), францускиот претседател Емануел Макрон порача дека С. Македонија заслужува почеток на преговорите за членство...

Макрон: Вашата земја заслужува да ги почне преговорите без одложување

Силна поддршка за евроинтегративниот процес на Република Северна Македонија изрази францускиот претседател Емануел Макрон на средбата со македонскиот државен врв. „Вашата земја заслужува да ги почне...

Лидерите на ЕУ никако да се договорат: Ново продолжение на маратонскиот самит

И на четвртиот ден, вонредниот самит на ЕУ во Брисел за планираната помош во корона-кризата сè уште не е завршен. Лидерите на Унијата се согласија на пауза и треба да се вратат на заедничката маса во 16 часот

Кацарска: ЕК со конкретни примери сака да го одоброволи Макрон

Она што е забележливо е дека во претходните години немаше толку јасна споредба, вели директорката на Институтот за европска политика, Симонида Кацарска, посочувајќи го делот од мини извештајот каде се нотира разрешувањето на шестмина судии, вклучително и претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски.

Макрон ја отвора вратата на ЕУ за Македонија и за Албанија

Францускиот претседател денеска изјави дека ако резултатите од извештајот на Комисијата на ЕУ во март бидат позитивни, тој ќе поддржи започнување на преговорите за Северна Македонија и за Албанија за членство во Унијата