Макрон и Путин разговарале околу кризата во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше, речиси два часа, со рускиот колега Владимир Путин околу кризата во Украина. Според француското претседателство, денешниот разговор меѓу Путин...

Поранешниот премиер на Франција основа партија заради поддршка на Макрон на изборите

Поранешниот француски премиер Едуар Филип основаше партија, наречена „Хоризонти“, со цел да ја прошири поддршката за претседателот Емануел Макрон кон десно пред претседателските избори закажани за...

Договор за стратешко партнерство за одбрана и безбедност: Грција набавува три фрегати од Франција

Набавка на три модерни француски фрегати „Belharra“ е содржана во Договорот за воспоставување на стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Франција и Грција, што...

Претседателот Макрон до Пендаровски: Ја имате мојата поддршка за европската перспектива на Северна Македонија, преговорите треба да почнат следните месеци

Франција ќе биде внимателна за да преговарачката рамка, која ќе биде усвоена, ја одразува новата методологија за процесот за членство, која јас ја посакував, и ќе...