Фон дер Лајен: Брзиот премин кон чистата енергија ЕУ ќе ја направи независен глобален играч

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска на земјите-членки им кажа дека се „премногу зависни од гасот“, во контекст на тековната енергетска криза во...

Главната експертка за економија на ММФ Гопинат: Цените на енергијата треба да паднат на почетокот на 2022 година

Цените на енергијата, кои се зголемија во последните денови, најверојатно ќе останат високи во наредните месеци, но ќе почнат да паѓаат на почетокот на следната година, изјави главниот економист...

Проект „Вирови“: Странска инвестиција од 500 милиони евра и 69 ветерници зелена енергија

Најголема директна гринфилд инвестиција во македонската економија, моќна електрана со 69 нови ветерни турбини која ќе произведува 1.335,95 гигават часови чиста електрична енергија годишно. Вака денеска...

Заев: Со договорот за интерконекторот до поразвиена енергетска инфраструктура

Премиерот Зоран Заев попладнево соопшти дека потпишувањето на договорот за изградба на интерконекторот за пренос на природен гас меѓу Грција и Северна Македонија претставува чекор напред...

Работна комисија ќе проценува дали да се заштитат ранливите потрошувачи на енергија

Владата денеска на седница ја разгледа инфомацијата за формирање работна група која ќе ги разгледува евентуалните можности да се прошири опфатот на ранливите потрошувачи на струја...