Турските власти по играчот на Оклахома: Налог за апсење на Енес Кантер

Како причина за тоа, според турски „Дејли Сабах“, е јавната поддршка на кошаркарот на тандерси за прогонетиот верски лидер Фетулах Гулен и неговото движење „Хизмет“ на социјалните мрежи како и критиките за начинот на владеење на претседателот Реџеп Таип Ердоган