Литванија побара посилна одбрана од НАТО: Не можеме да платиме нафта и гас со крвта на Украина

САД имаат „света“ обврска според членот 5 од НАТО, кој гарантира заемна одбрана меѓу земјите-членки, изјави денеска во Литванија американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Неговиот литвански...

Поддршка од Блинкен за дијалогот и пријателството меѓу Северна Македонија и Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција се сретна со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. „Срдечна средба со државниот секретар на Соединетите...

Разговори за Украина: Вчера Блинкен со Зеленски, денеска Бајден со Путин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски во пресрет на телефонскиот разговор меѓу претседателот Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир...

Блинкен: Во Авганистан веројатно има уште околу 1.000 американски државјани

САД евакуираа најмалку 4.500 американски државјани и членови на нивните семејства од Авганистан од средината на август, изјави вчера државниот секретар Ентони Блинкен, додавајќи дека Вашингтон...